APEL KOMITETU OBCHODÓW 100. ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

Jeszcze w 100 lat od swojego wybuchu, Rewolucja Październikowa stanowi punkt odniesienia dla samookreślenia się różnych tendencji na lewicy. Dla jednych jest ona początkiem nowej epoki, wydarzeniem, które otworzyło drogę dla władzy proletariatu, rozpoczynając pierwszą po Komunie Paryskiej próbę budowy socjalizmu. Dla innych jest to początek autorytarnej drogi, która w przyszłości doprowadziła do zbrodni stalinizmu i skompromitowała ideę socjalistyczną.

Czytaj dalej

Opublikowano Teksty bieżące | 14 komentarzy

Максим Шевченко с „Особым мнением” на „Эхо Москвы”

Opublikowano Teksty bieżące | Skomentuj

O KULISACH PRZYGOTOWAŃ DO 100 ROCZNICY REWOLUCJI PAŹDZIERNIKOWEJ

Opublikowano Teksty bieżące | Skomentuj

JUST GOT PAID

Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

Właśnie zostałem opłacony. Zainkasowałem kwotę, która wam się nawet nie śniła. Mniej więcej tyle Lenin dostał od szkopów. Przy tym z nawisem – po konsultacjach z Lwem Kaczyńskim powiedziałbym z plusem – jaki w Ameryce zainkasował Trocki. Tym samym REWOLUCJA ZOSTAŁA JUŻ OPŁACONA. Widzicie – dwóch gości na balkonie – to mój kontakt z… „Rzeczywistością”.

Stowarzyszeniu „Grunwald”, również temu „robotniczemu”, któremu przewodniczy były młody lider KPP-bis, niejaki Marcin Adam, też się kłaniam. Wraz ze mną kłaniają się lata 80. Wy ich pewnie już nie pamiętacie. Nie będę wraz z wami końcówki PRL idealizował. Z całością nie będzie inaczej. Dorobek PRL, a zwłaszcza ZSRR, przyjmujemy i przejmujemy – krytycznie. Nie ruszają nas wasze modły do świętych obrazków. Idealizacja nie przejdzie. Infantylizm nie popłaca, jak propaganda sukcesu w obliczu klęski.

Czytaj dalej

Opublikowano Jaja jak czerwone berety | Skomentuj

Петр Акопов: Охота на Трампа провоцирует гражданскую войну в США

Во внутриполитическом кризисе в США пройден важный рубеж. Противники Дональда Трампа показали, что ради дискредитации и свержения президента они готовы сделать ставку на углубление раскола общества и провоцирование гражданской войны. Ответные заявления Трампа показали, насколько мощной личностью является действующий президент США.

Волнения в Шарлоттсвилле прошли еще в прошлую субботу, 12 августа. Но реакция на происшедшее столь сильна, что, похоже,

мы имеем дело с событием года. По крайней мере, в Соединенных Штатах.

Столкновения между противниками и сторонниками сноса памятника генералу Эдварду Ли, воевавшему на стороне южан в ходе Гражданской войны 1861–1865 годов, привели к гибели одного человека. Один из радикально настроенных защитников памятника направил автомобиль в толпу тех, кто поддерживал его снос. Погибшая Хитер Хайер со временем может быть названа первой жертвой новой гражданской войны в США – именно таковы сейчас ставки.

Czytaj dalej

Opublikowano Poczta ze świata | Skomentuj

Анатолий Баранов: откупиться от революции 10-20 тысячами рублей, полагаю, невозможно

(комментарий „Свободной прессе”)

Министр обороны Украины Степан Полторак подписал приказ об увеличении денежных выплат военнослужащим, которые проходят службу в т.н. зоне «АТО». Личному составу Вооруженных сил Украины (ВСУ), который находится на первой линии обороны, выплаты увеличены до 10 тысяч гривен (около 23 тысяч рублей) в месяц, на второй линии — до 4,5 тысячи гривен (10,5 тысячи рублей). Средняя зарплата по Украине за июнь текущего года составляла 7360 гривен в месяц.

– Почему именно сейчас? С чем это может быть связано?

– Я думаю, в первую очередь это связано с протестами так называемых «ветеранов АТО». Люди возвращаются с карательной операции на Донбассе, которую они называют «войной», и требуют определенного статуса, в том числе и материального, социального – где-то наравне с ветеранами Отечественной войны или даже выше. А государство дать им ничего не может, да и не особенно стремится. Но вот все же какую-то «заботу о ветеранах» демонстрирует. Реально деньги, конечно, мизерные даже с учетом повышения – на наши деньги 20 с небольшим тысяч солдату на передовой, 10 находящемуся в тылу.

Czytaj dalej

Opublikowano Poczta ze świata | Skomentuj

SŁABOSILNA TEORIA

Padające z ust akademików przyznających się w jakiś sposób do marksizmu zapewnienia o tym, iż „marksizm dowodzi swej uporczywej obecności, swej produktywności i swojej zdolności adaptacyjnej do kontekstu i koniunktury” (J. Bidet, S. Kouvelakis, „A Key to the Critical Companion to Contemporary Marxism”), wyglądają – w świetle faktycznych osiągnięć współczesnych kontynuatorów myśli Marksa – na niezamierzoną ironię. „Zdolność adaptacyjna do kontekstu i koniunktury” niekoniecznie oznacza cechę, która powinna charakteryzować zdecydowanie krytyczną analizę rzeczywistości. Cytowani wyżej autorzy wskazują na „różnorodne formy, które – naśladując słynnego kreta historii – nierzadko działają skrycie” (tamże), a które, poprzez swe odniesienie do marksizmu ukształtowały i nadal kształtują teoretyczne dyskusje ostatnich trzech dziesięcioleci [tj. lat 70., 80. i 90.) Dostrzeżona pod mikroskopem skrytość oddziaływania teorii może tu oznaczać eufemistyczne podkreślenie jej nieistnienia w żywym obiegu idei.

Konfrontacja z zagadnieniami związanymi z globalizacją, zmianami w procesach pracy i produkcji, powszechną urbanizacją, skutkami rewolucji informatycznej i w technikach komunikacyjnych, nowymi formami rasizmu, kulturowego czy militarnego imperializmu, męską dominacją czy zagrożeniami ekologicznymi, stawia nas przed pytaniem o to, czy wciąż jeszcze mamy do czynienia z marksizmem, czy może jest to już post- lub neomarksizm.

Ten pierwszy wskazuje na wyczerpanie się paradygmatu marksizmu, natomiast ten drugi wprowadza problematykę, która – podtrzymując szczególną więź z pewnymi ideami pochodzącymi od Marksa, reintegruje je w nowym kontekście lub kombinuje z różnymi tradycjami myślowymi.

Opublikowano Recenzje, Teoria i metoda | Skomentuj

BANAN NAD WISŁĄ

Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

Nie byłbym taki pewny, że innym razem sprawy potoczą się świetlistym szlakiem i dobro zatryumfuje. Nie wierzę w rozstrzygającą moc jakiejkolwiek armii, nawet tej rewolucyjnej, czy tej lepiej wyszkolonej i kontrrewolucyjnej zarazem, choć wojskowe szkolenie to rzecz nie bez znaczenia.  Kto by przypuszczał, że sklecona naprędce polska armia okaże się pod każdym względem lepiej przygotowana do wojny niż zaprawiona w bojach Armia Czerwona?

W 1920 r. zasoby ludzkie w obu krajach były na wyczerpaniu. Wodzom zwycięskiej rewolucji wydawało, że Warszawę wezmą iście sportowym rzutem na taśmę. Błąd drogo kosztował. Okazało się, że po wkroczeniu na ziemie rdzennie polskie walki przybrały charakter zażarty, przynajmniej z jednej strony.

W Armii Czerwonej zabrakło ducha rewolucyjnego zwłaszcza na niższych szczeblach. Tymczasem polską zbrojną drużynę – jakby to było przez niektórych nieoczekiwane – uniósł w porywie duch patriotyzmu, którego jeszcze niedawno tak brakowało w walkach o projekt – od morza do morza, włączając w to nie tyle Kresy, co bezkres Białorusi i…  Ukrainy, z pribałtami włącznie.

Co to ma wspólnego z PRZEDMURZEM?

Gdybyśmy się kurczowo trzymali koncepcji Przedmurza, wyprawę na Kijów należałoby nazwać pochodem krzyżowym, a nie podpierać się jakimiś tam zużytymi sloganami, w rodzaju „Za Wolność – Waszą i Naszą!”, podnoszonymi po obu stronach barykady.

Bolszewicy nie mogli oprzeć się pokusie – zwycięstwo Światowej Rewolucji wydawało się na wyciągnięcie ręki. Pośliznęli się przy rzucie na taśmę… na skórce od banana.

Skąd w 1920 r. banan nad Wisłą?

W tym właśnie sensie Niepodległa to nic innego, jak prekursor wszystkich bananowych republik we władanie kapitału wziętych razem.

Czytaj dalej

Opublikowano Jaja jak czerwone berety | Skomentuj