POLSKA – OSTOJĄ KLASY ROBOTNICZEJ?

Znalezione obrazy dla zapytania przemysł foto

Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

Mieliśmy zostać „drugą Japonią”, dołączyć do Unii Europejskiej i Centrum. Tradycyjną klasę robotniczą – schodzącą wraz z deindustrializacją kraju i końcem epoki przemysłowej – zastąpić miała nowa, pretendująca do szerokiej klasy średniej.
W 1993 r. po wygranych wyborach w jej otulinie politycznej znalazł się Sojusz Lewicy Demokratycznej. OPZZ i PPS wspierały go w budowie kapitalizmu. Kurs na szeroką klasę średnią i kapitalizm z ludzką twarzą okazał się ślepą uliczką.
Lewica poszła w rozsypkę.
Prawicy udało się wstrzelić w niszę.

W rezultacie na rynku europejskim konkurujemy tym samym co Chiny na na rynku światowym – tanią pracą. O pożegnaniu z tradycyjną klasą robotniczą nie ma już mowy. Cała Polska ma być specjalną strefą przemysłową.

Polska – ostoją przemysłowej klasy robotniczej?

Co na to przedstawiciel posttrockizmu i nowej radykalnej lewicy?

Paweł Jaworski Robotnicy przemysłowi to jednak dobrze zarabiająca część klasy robotniczej na tle reszty pracowników najemnych nienależących do warstw menedżerskich. Nie jest więc powiedziane, że w ich bezpośrednio pojętym interesie jest pełne uspołecznienie środków produkcji. Jest to raczej w interesie całej reszty, która stopniowo będzie pauperyzowana przez postępującą robotyzację i jakieś „dochody podstawowe”, których celem będzie głównie kontrola wzrastającego lumpenproletariatu przez klasę rządzącą.

Dziękujemy zwolennikom „klasy pracowników najemnych”. To oni odstąpili od przemysłowej klasy robotniczej, oddając pole prawicy.

Piotr Ikonowicz Być może istnieje alternatywa. Skupić całe siły, aby zbudować wehikuł, który nas wprowadzi do Sejmu, albo pomóc komu się da przetrwać w tym nieludzkim systemie. Ale jeżeli jesteśmy ludźmi, którzy obojętnie przechodzą obok cierpienia ludzkiego, to nasza obecność w Sejmie nikomu w niczym nie pomoże. Kółko się zamyka.

Na razie najbliżej przemysłowej klasy robotniczej jest w Polsce Ruch Sprawiedliwości Społecznej – PARTIA WODZOWSKA, która zawłaszczyła nawet 1 Maja.

Piotr Ikonowicz Zbliża się 1 maja, międzynarodowe Święto Pracy. Jak co roku ruszamy z Ronda de Gaulle’a. Zbiórka o 10:30. Najważniejsze hasła w tym roku to żądanie ustawy reprywatyzacyjnej, która zakazuje oddawania kamienic z lokatorami. Będziemy się też domagać uznania nie wypłacania wynagrodzeń za zwykłą kradzież i odpowiednie tej kradzieży karanie. Żądamy uchwalenia ustawy anty-lichwiarskiej i zakazania reklamowania lichwiarzy.

W tym roku 1 maja jest wyjątkowy bo są wybory samorządowe. Zaprezentuję mój i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej program dla Warszawy. Przypominam, że kandyduję na stanowisko prezydenta Warszawy. Będzie to okazja do ogłoszenia hasła i programu mojej kampanii. Zapraszamy!

 

Od sukcesu do sukcesu, od Kancelarii do Sejmu, Wodzu prowadź!

BUDUJEMY „DRUGIE CHINY”.

 

Włodek Bratkowski

26 marca 2018 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „POLSKA – OSTOJĄ KLASY ROBOTNICZEJ?

  1. A.W pisze:

    Przecież to jest ta sama zgrana płyta, to już się żygać nawet nie chce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *