Z PERSPEKTYWY SZEREGOWCA

Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

W setną rocznicę Rewolucji Październikowej wchodzimy z marszu. Pociąg już ruszył – 19 października Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów Polskich im. Mordechaja Anielewicza wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym zorganizowało konferencję „Żydzi a rewolucja październikowa”.

Pobierz ten załącznik

A ja jeszcze w lesie – na środę zaplanowałem grzybobranie w Dąbrówce. Dojazd do lasu zaklepany. Nie wiem czy zdążę na:

Sto lat rewolucji październikowej – promocja „Bez Dogmatu”

revo.jpg

Spotkanie 25.10.2017 (środa) godz. 18:00, ul. Wilcza 30, Warszawa

Rewolucja Październikowa to najsłynniejszy i najbardziej dziś przekłamany przewrót społeczny w historii. Tak jak sowieccy biurokraci uwiarygadniali swoje ‘ludowe’ rządy mitem Października, panicznie obawiając się jego powtórki, tak neoliberalne władze stale używają go jako straszaka przed każdą próbą nadszarpnięcia ich interesów. Elity od lewa do prawa dołożyły wielkich starań, aby to epokowe doświadczenie w historii walk socjalnych sprowadzić do jego własnej karykatury. W takiej też formie niekiedy biorą ją na sztandar grupki dzisiejszych rekonstruktorów spod znaku sierpa i młota.

Dziś, sto lat po doświadczeniu, które wstrząsnęło tronami i sejmami na całym świecie, grupy na co dzień walczące o kwestie socjalne często traktują rewolucję październikową jak kukułcze jajo w swoim gnieździe pełnym wzniosłych, z reguły przegranych zrywów. Czy tylko tyle, bez wyrzutów sumienia wobec naszych walk społecznych, wystarczy nam w setną rocznicę Października?!

W Cafe Kryzys nie zaspokoimy się odprawianiem cyklicznych rytuałów nad rokiem 1917. W zamian, wraz z redakcją „Bez Dogmatu” rozważymy pytanie: jakie wnioski z przebiegu i doświadczeń rewolucji październikowej mogą wyciągnąć dzisiejsze ruchy na rzecz sprawiedliwości społecznej?

Zapraszamy na promocję nowego numeru „Bez Dogmatu”, poświęconego rewolucji październikowej oraz na dyskusję z udziałem:

Zbigniewa Marcina Kowalewskiego: redaktora Le Monde Diplomatique edycja polska, historyka rewolucji

Filipa Ilkowskiego: adiunkta w Zakładzie Historii Myśli i Ruchów Społecznych Instytutu Nauk Politycznych UW, działacza Pracowniczej Demokracji

Magdaleny Grabowskiej: adiuntki w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, autorki tekstu w 113 numerze Bez Dogmatu: „Rewolucja, kobiety i prawo do aborcji. Komunistyczne wizje równości a zachodni feminizm liberalny”

Pawła Szelegieńca: doktoranta w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, autora tekstu w 113 numerze Bez Dogmatu: „Demokracja robotnicza w kraju peryferyjnym. Przypadek Rosji Radzieckiej, 1917-1921”

Spotkanie poprowadzi Maria Burza (kolektyw Syrena/WSL).

Ostatecznie grzybobranie mogę przesunąć na czwartek. Reszta w telegraficznym skrócie.

W sobotę skorzystam z propozycji Ciszy:

sob. 11:30ulica Mikołaja Kopernika 36/40.

Kolejna tura – 4 listopada – na Długiej u „Metalowców” konferencja Postępowej Młodzieży Polski i… „Dzień Spotkań” z Pracowniczą Demokracją.

Potem już z górki – do konferencji Stowarzyszenia Marksistów Polskich będzie ze 2 tygodnie.

Odwieczny dylemat – hobby czy praca?

Włodek Bratkowski

24 października 2017 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Jaja jak czerwone berety. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Z PERSPEKTYWY SZEREGOWCA

  1. Marek pisze:

    A czy w Cafe Kryzys tamtejsi pracownicy pracują na umowach o pracę, za godziwe wynagrodzenie? Czy mają prawo zakładać i działać w związkach zawodowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *