PIOTR IKONOWICZ: DZIEŁA POMNIEJSZE I KONIEC DIABELSKIEJ ALTERNATYWY

Zadzwoniła do mnie Grażynka ze skargą, że były pracodawca nie chce jej wypłacić wynagrodzenia za 13 dni nie wykorzystanego urlopu. Zadzwoniłem do niego. Był bardzo uprzejmy. Po tym telefonie niezwłocznie wypłacił jej 1000 zł. Można? Można.

My, socjaliści nie „pochylamy” się nad ofiarami systemu. Rozglądamy się i podajemy dłoń.

 

W OBRONIE LUDZI PRACY

Coraz częściej zwracają się do Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej grupy pracowników, często całe załogi, które mają poważne problemy a straciły zaufanie do związków zawodowych. Tak jest w przypadku pracowników puławskiego Kolzapu. 130 pracowników obsługującej bocznicę kolejową ZA Puławy dowiedziało się, że mają się zwolnić z pracy, żeby potem zatrudnić się na nowo w innej spółce, która ma przejąć bocznicę zapewniająca transport Zakładom Azotowym Puławy. Boją się, że nie zachowają uprawnień wynikających ze stażu pracy i zostaną zatrudnieni na gorszych warunkach. A podobna sytuacja miała już miejsce 13 lat temu kiedy wyłączono ich z kombinatu i zatrudniano obcinając pensje o średnio 1500 zł. Wtedy załoga była już przygotowana do strajku, ale w ostatniej chwili szef związku zawodowego oświadczył, że :”strajk będzie nielegalny” i on się pod nim nie podpisze.

W tej sytuacji zdecydowali się nas poprosić o interwencję. Pojechałem więc do Puław i spotkałem się z 50 pracownikami spółki. Obiecałem pomoc i podjęliśmy negocjacje.

Czeka nas też spotkanie z członkami spółki pracowniczej zawiązanej przez pracowników znajdującej się w stanie likwidacji kopalni Makoszowy. Spółkę zawiązano by ratować miejsca pracy poprzez wznowienie wydobycia w nowej formie prawnej. 300 górników, którzy zawiązali spółkę uważa, że likwidacja kopalni nie jest ekonomicznie uzasadniona, bo wciąż Makoszowy dysponuje pokładami, które można z zyskiem wydobywać.

Ktoś zapyta dlaczego stowarzyszenie, które dotychczas zajmowało się głównie ratowaniem ludzi przed bezdomnością i wykluczeniem społecznym podejmuje się takich zadań? Otóż zanim człowiek straci zarobek, przestanie płacić czynsz, popadnie w długi i biedę, traci pracę lub spadają jego zarobki. I to na tym etapie najlepiej jest zapobiegać krzywdzie. Kancelaria interweniuje dlatego, że okazano jej zaufanie, że dzięki pewnej marce, którą udało nam się przez wiele lat wypracować, decydenci umawiają się z nami na spotkania i liczą się z naszym zdaniem. Nie znam się wprawdzie ani na kolei ani tym bardziej na górnictwie, ale mam doświadczenie, tak jak wielu moich kolegów i koleżanek, w prowadzeniu negocjacji. Wreszcie potrafimy takie sprawy nagłaśniać, a odwołanie się do opinii publicznej pozwala przekonać wielu ludzi na świeczniku, do rozwiązań bardziej uwzględniających interes społeczny i zasadę sprawiedliwości społecznej.

za: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=665474440309979&id=121066958084066

 

Za czasów Roosevelta sprawę załatwił New Deal. Kraj potrafił obejść się bez giełdy. Wystarczyło, że państwo przeszło na stronę ubogiej większości, aby kraj wyszedł z kryzysu i zaczął się dalej rozwijać. Dziś w ramach globalnej gospodarki taki Nowy Porządek powinien dotyczyć całej światowej gospodarki.

KONIEC DIABELSKIEJ ALTERNATYWY?

Ja nie jestem ani z obozu narodowego ani z obozu neoliberalnego. Jestem socjalistą i walczę o Polskę socjalna, sprawiedliwą, gdzie wszyscy są równi niezależnie od wyznawanej bądź nie wyznawanej religii, rasy, płci, orientacji seksualnej i co najważniejsze niezależnie od tego czy jest biedny czy bogaty, czy mieszka w małej miejscowości czy w dużej metropolii, czy ma wysokie czy niewielkie wykształcenie. Jestem za Polską gdzie nikt nie jest gorszym sortem a wszyscy pracują razem dla dobra wspólnego.

Nie wierze w kapitalizm z ludzką twarzą. Jestem przekonany, że musimy szukać innego systemu, zawrzeć inną umowę społeczną, żeby ocalić demokrację, cywilizację oparta na wzajemnym szacunku i poszanowaniu swoich praw. Jeżeli wreszcie chcemy ocalić przed zagładą nasza planetę. W dodatku wcale nie mamy dużo czasu. Zostało go bardzo niewiele zanim bogata mniejszość, garstka krezusów zaprowadzi ludzkość do nieodwracalnej już zagłady.

UNICEF donosi, że 7,5 mln dzieci z 48 krajów świata stoi w obliczu ciężkiego ostrego niedożywienia*. Według statystyk ponad 795 milionów ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Co dziewiąty mieszkaniec Ziemi nie ma co jeść. Co roku umiera 3 mln dzieci, co oznacza, że z powodu głodu 8 tys. dzieci umiera codziennie, 300 w ciągu godziny, a 5 w ciągu minuty.

A to wszystko nie wynik braku żywności, jest jej nadmiar. To z powodu chciwości. Kapitaliści to zwykłe świnie, które wola niszczyć żywność niż ja tanio sprzedawać czy rozdawać.

W XXI wieku niemal 750 mln ludzi wciąż bez dostępu do wody pitnej.

Wet w krajach rozwiniętych poszerza się wciąż sfera ubóstwa. Im więcej jako ludzkość wytwarzamy tym większe jest nasze zróżnicowanie dochodowe i majątkowe. To, ze jedni mają za dużo sprawia, że dla innych nie wystarcza. Wszystko to nie jest wynikiem jakiegoś „naturalnego procesu” rynkowego, lecz bardzo restrykcyjnego prawa, które sprzyja tym, którzy mają kosztem tych, którzy nie maja. Stąd wniosek, że demokracja już dawno zamieniła si e w fikcję. Większość ludzi głosuje wbrew swoim żywotnym interesom albo nie głosuje wcale. System partii politycznych, propaganda, media, reklamy, wszystko to napędza głosy ugrupowaniom, które wysługują się kapitałowi mając w głębokim poważaniu szerokie masy ludowe.

Po wyborach przychodzi zwykle rozczarowanie. Ludzie z niedowierzaniem przecierają oczy patrząc na to co wyprawiają ich wybrańcy. Klasycznym przykładem jest choćby nowy prezydent Francji Emanuel Macron, który zaraz po wyborach okazał się neoliberalną wydmuszką, owocem propagandy i public relations. Dziś Macron naliczył najszybszy w historii prezydentury francuskiej spadek poparcia. Ale przez następne kilka lat Francuzi będą przez niego i jego partię rządzeni. Większość głosuje coraz częściej na ludzi, którzy obiektywnie są ich wrogami i w taki oto sposób owa większość przegrywa wybory. Jakiś rok przed francuskimi wyborami ulice całej Francji były pełne gniewnych demonstrantów protestujących przeciwko anty pracowniczym zmianom w kodeksie pracy. Osobą odpowiedzialną za te zmiany był minister Emanuel Macron. I ten człowiek po krótkim czasie sięgnął po prezydenturę. To pokazuje jaka jest potęga pieniędzy i mediów i do jakiego stopnia społeczeństwo tak przecież dojrzałe i nawykłe do demokracji jak francuskie dało się zmanipulować.

W Polsce jest inaczej. Władza obiecała i wiele ze swych ważnych obietnic dotrzymała. Dzięki temu utrzymuje znaczne poparcie w sondażach. Teraz kiedy czuje się pewnie dąży do władzy absolutnej i zaczyna spłacać swe długi kapitałowi. Najpierw wycofała się z pomysłu, aby zmusić je do podzielenia się nielegalnymi zyskami ze spekulacji walutowej z Frankowiczami. Władz i prezydent Duda stanęli murem za prawem banków do oszukiwania swych klientów. Następny taki krok to ofiarowanie deweloperom gruntów publicznych w zamian za możliwość zdzierania skóry z lokatorów i wyrzucania na bruk tych, którzy spóźnią się z czynszem.

Duża, niezamożna część Polaków i Polek chce jednak wciąż ufać rządowi, bo jeszcze bardziej nie ufa neoliberalnej opozycji. Zamykają więc oczy na wycinkę Puszczy Białowieskiej, prawo o eksmisjach, czy wspieranie banków, bo boją się, że każda krytyka i protest będą wykorzystane przez starych złodziei, tych od reprywatyzacji w Warszawie, od Amber Gold, od wydłużenia wieku emerytalnego. Tylko pojawienie się nowej prospołecznej siły wybawi ludzi z tego kłopotu.

17 września pod siedzibą PiS na Nowogrodzkiej, ta nowa siła wyznaczyła sobie spotkanie by nakłonić władze do wycofania się z przepisów umożliwiających eksmitowanie na ulice biednych ludzi. Zobaczymy. Może już teraz coś się ruszy i nie trzeba będzie koniecznie wybierać między złodziejami a tymi, którzy coraz mocniej trzymają nas za mordę?

 

za: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=662223767301713&id=121066958084066

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *