BYDŁO DOMOWE

Z cyklu „Jaja jak czerwone berety”

Synonimem polskiego słowa „bydło” i określenia „bydło domowe” jest „rogacizna”. Bydło wpisało się nawet w heraldykę i w herby szlacheckie. Określenie „bydlak” stosuje się również do wyjątkowo podłych i niekulturalnych osobników z rasy homo sapiens. Niektórzy Rosjanie twierdzą, no choćby znany ekonomista Michaił Dielagin, że przed II wojną światową takim epitetem Polacy na co dzień piętnowali Ukraińców. Zemsta była sroga.

Lecz ja nie o zemście – o drodze, którą to słowo przywędrowało do Rosji. Tu mianem tym rosyjska inteligencja – w tym kognitariat obu stolic Rosji – ochrzcił młodych robotników, którzy na co dzień noszą kurtki i buty Adiddasa i Nike.

Мистер Быдлоцикл to zatem więcej niż projekt artystyczny. To wręcz filozofia  dominującej części współczesnej rosyjskiej inteligencji zrośniętej z biurokracją, która robotników wyparła nawet z szeregów proletariatu, sprowadzając ich do poziomu lumpenproletariatu –  młodszych do roli быдла, a starszych do poziomu бомжей (lumpów).  W rosyjskim internecie znajdziecie sporo ich прикольных zdjęć. Oszczędzę sobie prezentacji.

Zatrzymam się na wyrazie artystycznym. Poeta i wokalista Эм (Михаил) Калинин mi wybaczy, że go tak wynoszę ponad obłoki i po swojemu ten projekt artystyczny interpretuję. Przede wszystkim zwracam uwagę na охуительный stosunek artysty do robotników. A niektórym wydaje się, że to odlot całkowity. Nic bardziej mylnego. Każda kulturalna osoba kochająca przyrodę i wyprowadzająca na spacer psy – sławiąca ekosocjalizm – codziennie spotyka takich osobników – bydło-robotników.

Postawa ta nieobca jest europejskiej i polskiej lewicy. Rosja to nie wyjątkowy przypadek. W każdej rodzinie znajdą się „czarne owce” – przepraszam – białe. Taką postawę prezentuje nie jeden lewicowy polityk. Skażone nią jest nieomal całe środowisko. Mister Bydłocykl śpiewa zatem poniekąd o was i dla was.

Artyście wybaczę – politykom nigdy.

A co robić z wyróżnioną warstwą inteligencji?

Najchętniej ją do drobnomieszczaństwa zaliczę. Złamanego grosza nie postawię na taką twórczą inteligencję, kognitariat i „nowy socjalizm”.  Oх, как от вас пиздит!

Włodek Bratkowski

12 lipca 2017 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „BYDŁO DOMOWE

  1. GN pisze:

    „Bydło wpisało się nawet w heraldykę i w herby szlacheckie.”

    Np. Pradziadek Michała N., Zbigniew, to szlachcic herbu Rogala. *

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Rogala_(herb_szlachecki)#/media/File:POL_COA_Rogala.svg

    * (jeśli wierzyć internetom)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *