Jaka jesteś, Zmiano?

nowicki-jankowski-cichockiOstatni artykuł Michała Nowickiego o Feliksie Dzierżyńskim („Feliks Dzierżyński, przyjaciel dzieci”, opublikowany na blogu MN) w serwisie społecznościowym Facebook http://walka-robotnicza.blogspot.fr/2016/07/feliks-dzierzynski-przyjaciel-dzieci.html#more wywołał dyskusję, która zapewne stanowiła najwartościowszy element tego publikacyjnego „wydarzenia”. Dyskusja ta odbywała się na profilu przyjaciela MN – Mateusza Cichockiego – który, jak to w przyjaźniach bywa, w odpowiednim momencie całą dyskusję wykasował i puścił ją w niebyt.

Pretekstem do wspomnianej dyskusji, którą poniżej udostępniamy, były ostatnie trzy akapity z Michałowego tekstu:

Dzierżyński wywodził się z rodziny szlacheckiej. I całym swoim dorosłym życiem udowodnił nienawiść do swojej własnej klasy. Rosja Bolszewicka wywłaszczała obszarników, w tym też obszarników polskich, których było pełno na tzw. kresach. Nowi przyjaciele Mateusza Cichockiego z partii Zmiana i z Falangi walczą o zwrot majątków dla polskich obszarników w ramach tzw. powiernictwa kresowego. Jak można być lewicowcem i równocześnie bronić majątków obszarniczych, to już pytanie do Tomasza Jankowskiego i spółki.
Bo o ile jestem w stanie porozumieć się z kimś, kto odwołuje się do patriotycznej tradycji polskich mas pracujących, do tradycji PPS, do flag biało-czerwonych w 1905 roku itd. To polski obszarnik, tak jak każdy obszarnik jest i będzie zawsze moim wrogiem. Obrona interesów klas posiadających z definicji wykreśla organizację z grona lewicowych. Tradycyjne hasło polskich rewolucyjnych chłopów: „Wojna pałacom i pokój chatom” została zastąpiona przez kierownictwo Zmiany zaangażowanej w powiernictwo kresowe w: „wojna ukraińskich chatom i pokój polskim pałacom”.
Zbliżająca się rocznica śmierci Dzierżyńskiego zapewne zostanie olana przez większość polskiej lewicy. Ale temat Dzierżyńskiego już wkrótce wypłynie ponownie z okazji rocznicy cudu nad Wisłą. To jest moment w którym trzeba zdecydować, czy jest się z Dzierżyńskim czy z obszarniczo-burżuazyjną Polską. Pytanie czy wielka miłość Mateusza Cichockiego do Bartosza Bekiera przetrwa tą próbę.

W dyskusji pierwsze skrzypce zagrali: wywołany do odpowiedzi Tomasz Jankowski (Sekretarz Generalny partii in spe „Zmiana”, a także „w latach 2012-2014 rzecznik prasowy Samoobrony. Sekretarz Stowarzyszenia „Komitet Ukraiński”, ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych”) oraz autor tekstu Michał Nowicki. Pomniejsze tony (bo nie partie) w tle przypadły na wokalne umiejętności Mateusza Cichockiego.

Warto zwłaszcza zwrócić uwagę, jaką samoidentyfikację partia „Zmiana” ma we własnych oczach i szeregach, o czym autorytatywnie mówi sam jej sekretarz generalny. Musi tym bardziej dziwić wmawianie jej „lewicowego charakteru” przez przeróżnych „lewicowców”, gdy ta sama za taką się nie uważa. A deklaracje poparcia i sympatii, składane „Zmianie” muszą w takiej sytuacji budzić daleko idący niepokój.

Tomasz Jankowski Trzeba by było mieć jednak nieco lepsze pojęcie o historii Polaków na Kresach zamiast powtarzać kalki radzieckiej propagandy. Ogromna większość wypędzonych to byli zwykli chłopi albo osadnicy np. kolejarze. I to do nich jest ta akcja skierowana bo Lubomirscy i Zamojscy to akurat są na tyle bogaci, że im żadne stowarzyszenie nie jest potrzebne. Poza tym członkostwo w Z nie zmusza nikogo do działalności w Powiernictwie, więc proszę mi wybaczyć, ale nie mam zamiaru się tłumaczyć zbyt rozlegle. Zresztą pierwsze słyszę żeby ktoś z Falangi działał w Powiernictwie.
Tomasz Jankowski Inna sprawa, że my się naprawdę nie mamy zamiaru bić o to by ktoś nas określał „lewicą”. Nigdzie się tak nie definiujemy.
Michal Nowicki Dyplom magistra historii dostałem niestety w kapitalistycznej Polsce a nie w ZSRR, ale nawet na moich antykomunistycznych studiach przedstawiano obraz typowo kolonialny. Tak jak w Algierii, tak jak w wielu innych krajach podbitych przez europejskie wojsko, tak i na wschodnich ziemiach II Rzeczpospolitej po pokoju ryskim państwo Piłsudskiego organizowało kolonizację ziem, gdzie dominował żywioł ukraińsko-białoruski. O ile jednak w Algierii osadnictwo europejskie trwało ponad 100 lat (przynajmniej cztery pokolenia Francuzów rodziło się w północnej Algierii), to na kresach proces ten trwał zaledwie kilkanaście lat. Lewica na całym świecie potępia kolonializm i tak jak północna Algieria należy się Algierczykom (mimo, że mieszkało tam ponad milion białych Francuzów) tak i ziemie na wschód od Buga należą się Ukraińcom. Walka o niepodległość Polski to jedno. Walka o kolonialną dominacje kresów to drugie. Państwowa polonizacja tamtych ziem, palenie cerkwi, w szkołach jedynie język polski – to hańba. Naród, który tak dużo zrobił w XIX wieku angażując się w różne postępowe ruchy rewolucyjne, gdy odzyskał niepodległość zafundował Ukraińcom horror. Podobnym śladem poszli Żydzi, którzy dzisiaj kolonizują Palestynę.
Tomasz Jankowski O matko. Popatrz sobie na mapę narodowości na Wołyniu przed 1918 zamiast sprowadzać wszystko do jakiejś „kolonizacji” której zasięg był minimalny.
Michal Nowicki Ale czyją mapę? Polacy mają swoję mapę, Ukraińcy swoją. A prawda jest taka, że ludzie mieszkający na pograniczu to ani prawdziwi Polacy, ani prawdziwi Ukraińcy. mi nie chodzi o ludzi, którzy tam mieszkali z dziada pradziada. Kolejarze o których mówiłeś to element napływowy z centralnej Polski.
Tomasz Jankowski Ale ani jedni ani drudzy się na obszarników nie kwalifikują. Hektarów by zabrakło jakby te ok. 200 000 ludzi mających prawo do odszkodowań miało być burżujami.
Michal Nowicki Elity się zawsze dostosowują do współczesnej władzy i to był także przykład polonizacji ukraińskich elit po Unii Lubelskiej, kiedy to Ukraina został włączona do Polski. Wielkie rody magnackie pierwotnie były rusko-ukraińskie i dopiero w XVII wieku zaczęły się polonizować. Przechodziły na katolicyzm i uczyły się języka polskiego. Tylko w ten sposób mogli zrobić w przedrozbiorowej Polsce karierę. I robili karierę, czego przykładem był Michał Korybut Wiśniowiecki, syn Jaremy, który został polskim królem. Kolejarzy to tam sprowadził dopiero Piłsudski.
Michal Nowicki Dobra to powiedz mi co uważasz o północnej Algierii. Czy tak jak Le Pen jesteś za walką w obronie byłej kolonii, a właściwie byłych departamentow za morskich, czy też należało te ziemie zwrócić Algierczykom.
Kuril Travkov Bardzo dobry tekst, fajnie się czyta.
Michal Nowicki A dzięki. Mam nadzieje, że razem oddamy symbolicznie hołd w 90 rocznice śmierci towarzysza Dzierżynskiego
Michal Nowicki Co do Falangi i powiernictwa to cytat z Bekiera z wywiadu na stronie antykapitalizm.pl „Tym niemniej, w Zmianie pozostało naprawdę wielu wartościowych ludzi, którym szczerze kibicuję i życzę sukcesów, zwłaszcza na polu walki o prawa pracownicze i w zakresie działań Powiernictwa Kresowego.” . Czy razem tam działacie czy nie, to mi zwisa, ale Bekier to popiera. Ciekawe jak tam Mateusz Cichocki ze swoim hasłem: „Tylko socjalizm antyimperialny” ustosunkowuje się do kolonizatorskiej działalności II RP.
Michal Nowicki Tomasz Jankowski, a tak w ogóle to w kontekście kresów, to nazwa Zmiana jest nieadekwatna. Zmianę w rolnictwie to organizował Związek Radziecki wywłaszczając obszarników i kułaków. A wy jesteście przeciwko tej zmianie. Zmieńcie nazwę na Obszarniczy Status Quo.
Tomasz Jankowski Ale dlaczego ja mam Ci się w ogóle z czegokolwiek tłumaczyć? Michale, mi naprawdę nie zależy żeby mi ktokolwiek przyznał łatkę lewicowca 🙂 Reaguję tylko dlatego, że niesłusznie zestawiasz PK z Z, to są dwie różne inicjatywy. W żaden sposób nie ma obowiązku działania na rzecz PK jeśli jest się w Z. Rozumiem że nie każdemu musi to odpowiadać. I mi np. odpowiada bo to próba choć częściowego zadośćuczynienia dla ludzi którzy potracili skromny dorobek swojego życia.
Tomasz Jankowski Zmiana to nie jest Powiernictwo. To że jakiś działacz Zmiany jest w kółku wędkarskim, nie oznacza że partia ma przyjąć jego program.
Michal Nowicki Ja też nie wiem, czemu masz mi się tłumaczyć, ale jednak to robisz. Już miałem wyjść na rower, a tu znowu trzeba odpisać. Mój stosunek do inicjatyw, w których bierzesz udział jest następujący:
-solidarność z Mateuszem Piskorskim – popieram w 100%
-partia Zmiana – mój stosunek jest przynajmniej życzliwy.
-Powiernictwo Kresowe – kontrewolucyjna organizacja w duchu IPN, która jest mi wroga.
Ot twardy orzech do zgryzienia.
Ja sam nie używam łatki lewica. Wole komunista. I wiem, że dla lewicy pronatowskiej żadnej litości nie będzie. Jak kiedyś do Polski wrócę, to walka będzie ostra. Ponieważ jednak nie ma tam nic ciekawego co by mnie interesowało – to i atomówkę można tam zrzucić, bo tego gówna już i tak się nie odratuje. A u Was w Zmianie całkiem sporo ciekawych ludzi i inicjatyw. Jeśli kiedys bym do was wstąpił, to zaczął bym od wyjebania z partii wszystkich członków PK.
Radze ci, porzuć ten kontrewolucyjny syf i skup się na budowaniu antykapitalistycznej partii antynatowskiej. Wykorzystaj próżnie i wszyscy będą szczęśliwi. Nie idź drogą antykomunistów z IPN i zawieś kresowe awantury. Szkoda kompromitowania antynatowskiej inicjatywy takim szajsem. A na koniec wstąp do klubu wędkarza.
Tomasz Jankowski Nie można oczekiwać od dwóch ludzi 100% zgodności we wszystkim. Niemniej jednak jeszcze raz zaznaczam: działalność Powiernictwa nie jest działalnością Zmiany.
Mateusz Cichocki Co tu dużo mówić, Michał to znany historyk i fan rupieciarstwa. Takich ludzi też nam potrzeba.
Michal Nowicki O jest i towarzysz Cichocki. A Ty z Dzierzynskim czy z Powiernictwem Kresowym?
Mateusz Cichocki Ja z życiem realnym tu i teraz. Nie zamierzam uczestniczyć w intelektualnym przeciąganiu liny.
Mateusz Cichocki Wszędzie są pojeby i na prawej i na lewej stronie.
Łuksz Gajewski Michal Nowicki powiernictwo kresowe nie ma nic wspólnego ze Zmiana. To projekt jednego z członków Zmiany, ale ja i wielu innych członków nie mają z tym projektem nic wspólnego.
Michal Nowicki I bardzo dobrze. Lewica antynatowska jest zbyt słaba by się dzielić. Ale niestety takie historie, jak te powiernictwo kresowe skutecznie konfliktują i tak słabe środowisko.
Mateusz Cichocki Kłócenie się o powiernictwo kresowe jest co najmniej jak klócenie się czy lepsza jest płyta PEJI czy Tede.
Michal Nowicki Nie musisz sie z nikim kłócić. Lepiej się znowu przytul do Bekiera i wrzuć fotkę na fejsa lub do magazynu gayfriendly. Tekst jest historyczny, więc i dyskusja dotyczy historii. Nie ma obowiązku w niej uczestniczyć. Ale jak juz się wypowiadasz, to trzymaj poziom. Dostaleś konkretne pytanie – czy jesteś po stronie Dzierzynskiego czy Powiernictwa Kresowego i na nie nie odpowiedziałeś. To po chuja taka dyskusja?
Mateusz Cichocki No właśnie totalnie nie wiem po co wszczynasz kuriozalne kłótnie oparte o twoje „widzi mi się”.
Michal Nowicki Miało być o Dzierżynskim, ale nikogo ten temat tutaj nie interesuje. Szkoda. Więc wracam do tematu powiernictwa kresowego. NATO to organizacja międzynarodowa i walka przeciwko NATO mogłaby być bardziej skuteczna, gdyby była bardziej międzynarodowa. Wyobraźmy sobie, że w Niemczech istnieje podobna organizacja do Zmiany, która jest antynatowska. Równocześnie jednak przywódca tej organizacji jest też we władzach innej organizacji, która walczy o prawa niemieckich kolonistów na zamojszczyźnie.
———————————————–
Aktion Zamość (pol. Akcja Zamość)[1] – kryptonim niemieckich akcji wysiedleńczych i pacyfikacyjnych przeprowadzonych na Zamojszczyźnie leżącej na terenie okupowanego przez III Rzeszę Generalnego Gubernatorstwa, w okresie od listopada 1942 do sierpnia 1943, w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Akcja objęła łącznie 100-110 000 wysiedlonych Polaków, w tym 30 000 dzieci (rabunek dzieci), w których miejsce władze III Rzeszy zamierzały osiedlić 60 000 kolonistów niemieckich przesiedlonych z Besarabii, Ukrainy, Bośni, Serbii, Słowenii, ZSRR oraz terytorium okupowanej Polski.
Ogółem na terenie Zamojszczyzny zdołano osiedlić ok. 12 000[2] kolonistów niemieckich, z których wcześniej osiedlano tymczasowo w innych rejonach. Na ziemie wysiedlonych Polaków władze niemieckie sprowadzały również ludność ukraińską[2], wysiedloną z wiosek zajętych również przez kolonistów niemieckich.
Działania niemieckie na Zamojszczyźnie w latach 1942-1943 składały się z dwóch etapów. Pierwszy został przeprowadzony od 28 listopada 1942 do marca 1943 i objął 116 wiosek.
Drugi etap (akcja Werwolf), w czasie którego miały miejsce masowe pacyfikacje obszarów wiejskich, odbywał się w okresie od czerwca do sierpnia 1943 i dotyczył 171 wiosek. Łącznie wysiedleniami zamierzano objąć całkowicie 696 osad jednak wskutek sprzeciwu polskiego ruchu oporu w powstaniu zamojskim zdołano wysiedlić 293 wioski.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aktion_Zamo%C5%9B%C4%87
I teraz pytanie do Tomasz Jankowski – czy podjąłbyś współpracę z takim człowiekiem i taką organizacją

Tomasz Jankowski Pytanie jest bez sensu bo porównywanie Polaków mieszkających tam przez setki lat z nazistowskimi najeźdźcami jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Masz tu mapę z 1916, nie robioną ze względów oczywistych przez Polaków: https://upload.wikimedia.org/…/Mapa_rozsiedlenia_ludno…
Michal Nowicki nie działa ta mapka
Michal Nowicki No i właśnie widac z mapki żółte plamy, gdzie Polaków było mniej niz 10 procent. A mimo to pod koniec lat trzydziestych jezykiem urzedowym i jezykiem wykładowym w szkołach na tamtym terenie był język polski.
Tomasz Jankowski 30-40%, a miejscami nawet przytłaczająca większość. Wszystko burżuje, posiadacze i koloniści? Hektarów by kurwa zabrakło.
Michal Nowicki To sie zdecyduj. Chodzi o Polakow mieszkających tam setki lat czy o kolonistów przywiezionych przez Piłsudskiego. Sam wspomniałeś o tych kolejarzach. W czym lepsi kolejarze polscy z lat 20 tych od kolejarzy niemieckich z lat 40 tych ?
Tomasz Jankowski W tym, że nie wysiedlano stamtąd Ukraińców, osiedleńcy dostawali ziemie niezagospodarowane. Chodzi o odszkodowania dla ludzi, którzy nierzadko potracili tam całą rodzinę w banderowskiej masakrze i zostali wyrzuceni z własnych chat. Przyjdź kiedyś na spotkanie Powiernictwa to zobaczysz jacy tam ludzie przychodzą, a może przestaniesz opowiadać o obszarnikach. Znakomita większośc tych ludzi to po prostu potomkowie chłopstwa, a jaka była jego struktura na tamtych terenach (poza nielicznymi wyjątkami posiadaczy) to już powinieneś doskonale wiedzieć.
Michal Nowicki Tomaszu. Sprawiasz wrażenie inteligentnego człowieka. W XX wieku niezagospodarowane ziemie to mogłeś znaleźć w Australii, ewentualnie na Saharze lub na terenach podbiegunowych. W Europie ziemia była już całkowicie zagospodarowana. Dając ziemię jednym – musisz zabrać drugim. Tak jak komuniści zabiorą fabryki burżujom i oddadzą robotnikom, tak Piłsudski stosował politykę, że na ziemiach podbitych po wojnie 1919-21 należy umocnić polski żywioł. W swoich kalkulacjach opierał się na imperialistycznej praktyce kolonialnej. Im więcej polskiego żywiołu na wschodzie, tym bardziej te ziemie będą polskie. I nie ma żadnego znaczenia charakter klasowy osadników. Osadnicy to bardzo często biedacy, bezrobotni itd. którzy skuszeni wizją bogatego życia rolniczego na wschodzie decydowali się na wzięcie ziemi podarowanej przez Piłsudskiego. Polscy koloniści przez cały okres II RP byli atakowani, tak jak atakowani byli wszyscy koloniści. Od Anglików kolonizujących Amerykę Północną począwszy, poprzez Francuzów w Algierii, aż do Niemców w Zamościu i Żydów w Palestynie. Kolonista, to dla tubylca zawsze wróg. Wstyd, że nie dostrzegasz haniebnej analogii, między tym co robiła II RP – a wszystkimi innymi zbrodniczymi krajami europejskimi.
Tomasz Jankowski No nie ma tej analogii bo naturalnych osadników np. francuskich w Gwinei to ciężko szukać za to Polacy na Wołyniu i Rusi po prostu mieszkali od lat. Poziom kolonizacji nie był zresztą wcale duży bo nie prowadzono wywłaszczeń wśród ludności autochtonicznej. Ustawa z 17 grudnia 1920 roku przewidywała nadział ziemi pochodzącej ze tu cytat „skarbu rosyjskiego i rodziny carskiej, niektórych dóbr klasztornych, opuszczonych majątków ziemskich oraz gruntów przejętych na drodze parcelacji folwarków”. Oczywiście nie było to do końca uczciwe bo mozna było tą ziemię nadać autochtonom, niemniej jednak to dotyczyło jakiś 10-20 tysięcy ludzi podczas gdy (tylko w województwie wołyńskim) samych Polaków tam było wcześniej ok. 250 tysięcy więc to jest bez porównania. 10 lat później liczba Polaków wzrosła o 25 tysięcy. Acz prawdą pozostaję to co napisałem wcześniej, że nie prowadzono wywłaszczeń.
Michal Nowicki A te spisy ludnościowe to sobie możesz wsadzić. Zapraszam do regionu paryskiego. Co miasteczko to inna nacja. Turkowie, Arabowie (podzieleni na swoje kraje) Afrykańczycy (też podzieleni) itd. Wszyscy mają swoje małe społeczności, sklepiki narodowe i cały ten multikulturalny cyrk. Każdy z nich wie, że by zostać we Francji muszą mieć jakiś papier. Albo kartę pobytu na 10 lat, albo jeszcze lepiej obywatelstwo. O obywatelstwo stosunkowo łatwo. Wystarczy spłodzić dziecko i po kilku latach francuski paszport to de facto formalność. I co? I według Twoich statystyk to oni wszyscy Francuzi. Tylko spacerując po tych dzielnicach – za chuja nie da się nic zrozumieć – bo to wszędzie inny język, inna religia, kultura itd.
Prawda jest taka, że wszyscy ci ludzie przez ponad 100 lat (a właściciwe prawie 150 licząc od pierwszego rozbioru) byli obywatelami ciągle tego samego państwa. Albo Cesarstwa Rosyjskiego (Białoruś), albo pańswa Habsburgów (okręg lwowski). To dzisiaj nacjonalistyczni historycy na siłę próbują doszukać się wśród tych ludzi polskiej / ukraińskiej czy białoruskiej tożsamości narodowej. Tożsamość narodowa była na początku rozbiorów zarezerwonwana dla szlachty. Pod koniec XIX wieku w większych miastach przemysłowych tożsamość narodową mieli też robotnicy. Ale chłopi mieszkający gdzieś na Białorusi i mówiący dialektem polsko/ukraińsko/białorusko/rosyjskim – byli po prstu TUTEJSI. Dla Rosjan byli Rosjanami. Dla Polaków Polakami. Zresztą kiedyś widziałem materiał o prołukaszenkowskim związku polaków na Bialorusi. Gościu gadał po swojemu. Niby to Polak, ale gdybym nie znał rosyjskiego to nic bym nie skumał. Spójrz sobie na Miroslawa Klosego. Urodził się w Polsce, a po polsku nie umie. Jak tu wymagac znajomości polskiego od chłopów, którzy przez 150 lat żyli w zaborze rosyjskim.
Gadali dialektem, chodzili do kościoła katolickiego i to cała polskość.
Alexander Rokossowski Drogi Towarszyszu, nie zapomnij o Konstantinie Rokossowskim!!

I tak zakończyła się ta wymiana zdań. Warto dodać pewne dwie informacje, rozświetlające całość dyskusji i nakładające na nią dodatkowy kontekst. W przeciwieństwie do tego, co pisze sekretarz generalny „Zmiany”, sekundowany poprzez niejakiego Łukasza Gajewskiego, „Powiernictwo Kresowe” i „Zmianę” łączy nie tylko prywatna działalność jednej osoby „jakiegoś działacza” – obie te organizacje działają bowiem w jednym i tym samym pokoiku warszawskiego budynku Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód (czyli przy ul. Marszałkowskiej 115, pokój 350), w którym to również zarejestrowany jest – niestety nie koło „Zmianowych” wędkarzy! – „Komitet Ukraiński” (skład zarządu tegoż jakże „ukraińskiego komitetu” to: Jacek C. Kamiński – prezes; Tomasz Jankowski – sekretarz; Mateusz Piskorski – członek; Alan Galus – skarbnik), nawiązujący nazwą do działającego podczas II wojny światowej „Komitetu Ukraińskiego” mającego formalnie pełnić funkcję organizacji samopomocowo-kulturalnej Ukraińców, a faktycznie reprezentującego prohitlerowską część środowiska ukraińskiego Warszawy. Interesująca zbieżność nazw, choć być może w kontekście zawołania „Czas wrócić na Kresy” i motta Powiernictwa: „Tyle wolności i godności narodowej, ile własności w polskich rękach!” nie taka znów przypadkowa… Czy o przywrócenie tzw. godności i wolności narodu niemieckiego, utraconych rzekomo w rezultacie I wojny światowej, nie starał się także Adolf Hitler, skutecznie dążąc do powiększania stanu własności kosztem terenów wschodnich? Może i na te pytania kiedyś odpowiedzi dostarczy nam Michał Nowicki i jego „Zmianowi” znajomi. Będziemy śledzić dyskusje!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przegląd prasy, Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Jaka jesteś, Zmiano?

 1. Karl Liebknecht pisze:

  Łatwo zwalczać imperializm tysiące kilometrów od „swojego” kraju, tak jak łatwo robić loda własnym imperialistom (vide: Radek Sikorski, (Nie)Zmiana, etc.).

  Główny wróg jest we własnym kraju.

 2. stefano stefanowski pisze:

  Jacek C. Kamiński to ten sam Kamiński z portalu socjalizm.pl?

 3. W.B. pisze:

  Raczej z socjalizmteraz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *