Owczy pęd „lewicy”

piskorskiZ jednorazowego (na tenczas) cyklu: „Czy komuś za bardzo nie przygrzało?”

Od razu, w żołnierskich słowach, przystąpmy do konkluzji poniższych zdań: Co wy, k…, najmądrzejszego robicie? Czy wasza szara masa to jeszcze istnieje, czy już zupełnie wyschła?

Michał Nowicki, od niedawna oficjalny sympatyk Grupy Samorządności Robotniczej, na swojej stronie internetowej „Walka Robotnicza” dokonał otwartej deklaracji: „Jestem Mateuszem P.” (Je suis Mateusz P.): „Chcę w tym miejscu wyrazić swoją solidarność z Mateuszem Piskorskim, który 19 maja został aresztowany przez ABW pod zarzutem szpiegostwa.”; „przymknięcie Piskorskiego jest czytelnym sygnałem dla wszystkich przeciwników NATO”; „Mówiąc je suis Mateusz, chcę podkreślić, że solidaryzuję się z antynatowską postawą Piskorskiego.” Michał zauważa także – i trudno ocenić, czy robi to celem delikatnego zdystansowania się, czy zapowiedzi (w ostatnim zdaniu cytatu) swoich dalszych planów – że „Nota bene chciałbym przypomnieć, że Piskorski nie jest pierwszym więźniem politycznym, bo ja zostałem skazany na 100 dni w roku 2010. Ale nie ma co się teraz licytować na kombatanctwo. Przyjdzie na to czas, gdy Mateusza uwolnimy.”

Te dwie deklaracje Michała Nowickiego (względem GSR i względem Mateusza Piskorskiego), złożone na przestrzeni równo tygodnia czasu, wymagają odpowiedzi. Nie chodzi jednak o żadną reprymendę czy przywołanie do porządku, ile o zdiagnozowanie problemu. Problemu terroru i przymusu wymagających „ustosunkowanie się”, a najlepiej: „solidaryzację”. Najlepiej, gdy chodzi o kogoś znanego, o jakiegoś politycznego celebrytę, o którym wewsząd mówią, że niby jest „nasz”, lewicowy… Choć i w tej sprawie Michał daje wrzutkę: „I co z tego, że za młodu był nacjonalistą (może nawet faszystą?) Najważniejsze, że zmądrzał i dziś jest czołowym przeciwnikiem NATO w Polsce.” Idzie Michałowi tylko wierzyć…

Wszystkie te akty i presje na osoby i grupy/organizacje, by się „wypowiedziały w sprawie”, przypomina zaganianie przez pastucha stada owiec (może bardziej baranów w tym kontekście?) do przysłowiowego pędu. Co gorsza, barany idą na całość, w radosnym poczuciu „lewicowego” spełnienia. Czy podobne rzeczy nie dzieją się jednak na co dzień poprzez radio, telewizję, środki masowego przekazu? Dostajemy z nich ładną zbitkę „tego, co powinno się wiedzieć” – zbitkę albo tzw. „liberalną” albo „prawicową”, „narodową” – i w oparciu o te „kompendia” zaczyna się polaryzować – co pani myśli o KOD? Czy należy bronić Trybunału, czy rację ma PiS? Czy demokracja to ma się dobrze, czy została już zatracona? Rację ma PiS, czy .Nowoczesna? Na kogo z przedstawionej listy pan/pani by głosował w nadchodzących wyborach? Itd.

Charakterystyczną cechą tego „kompendium” jest to, że ma zwalniać od myślenia. „Wszystko, co wiedzieć się powinno – tu już jest; teraz tylko trzeba się opowiedzieć, nie ma co nad tym ‚filozofować'”. Od kogo jak od kogo, ale od tzw. świadomej lewicy, winno się wymagać czegoś więcej niż tylko wejścia jak w masło przedstawionych (narzuconych) schematów ideologicznych i interpretacji. Winno się wymagać myślenia i krytycznej refleksji. Czyli tego, co w „przypadku Mateusza P.” zabrakło.

By móc wyrobić sobie zdanie i opinię, by co więcej móc zacząć składać deklaracje „obrony i uwalniania”, powinniśmy chyba coś wiedzieć o sprawie. Czy znamy tę sprawę z jakichś „oficjalnych” źródeł (np. dokumentów, stanowisk, komunikatów), np. ABW albo prokuratury prowadzącej dochodzenie? Nie. Znamy ją tylko z nagłośnienia przez działaczy partii p. Piskorskiego i z informacji medialnych, z reguły Piskorskiemu i jego partii nieprzychylnych. Jak dla mnie to stanowczo za mało. By móc się określić „za czy przeciw” chciałbym dokładnie wiedzieć za co (czyli: pod jakimi konkretnie zarzutami i co za tymi zarzutami przemawia) pan Piskorski został zatrzymany. Tak, aby dokonać oceny faktów, a nie oceny informacji o tych faktach (często nie mającymi wiele wspólnego).

Niewątpliwie, całe to zatrzymanie jest bardzo „na rękę” Piskorskiemu i jego „Zmianie”. Efekt medialny gwarantowany, darmowa reklama, za jaką w normalnych warunkach trzeba by było zapłacić miliony. Kto ma podobne poglądy, a nie słyszał – zapisze się, albo poszuka dalszych informacji. Co więcej, to możliwość kombatanckiego wyetykietowania się mianem „więźnia politycznego” i ukoronowanie na lidera „niekoncesjonowanej lewicy”, „króla przeciwników NATO” itd. Pal licho, czy jest to prawda, i na ile ta lewicowość jest lewicowa (pojęcie niektórych osób o celach lewicy antykapitalistycznej skłania do zaklasyfikowania jako „radykalnie lewicowych” socjalnych odnóg nazizmu czy faszyzmu – dzisiejszych epigonów np. strasseryzmu), a ten anty-NATO-wizm ma wymiar antymilitarystyczny i antyimperialistyczny czy też „dziwnym trafem” ładnie się wpisuje w koncepcje polityczne i geopolityczne innych kapitalistycznych mocarstw, które są poza NATO i z NATO im nie po drodze…

Dziwię się Michałowi Nowickiemu, że „jest Mateuszem P.”, gdy Mateusz Piskorski nie był zawczasu „Michałem N.” Dziwię się Michałowi Nowickiemu, historykowi polskiego ruchu robotniczego, że „jest Mateuszem P.” – może nawet byłym nacjonalistą, faszystą, w każdym razie nie-marksistą – gdy za represje polityczne (i to realne, a nie domniemane) w II RP wymierzone względem skrajnej prawicy nielegalna KPP „nie była ONR”, a zwłaszcza taki przedwojenny ONR „nie był KPP”, gdy to komuniści trafiali do więzień czy obozów (Berezy). Dziwię się w końcu Michałowi Nowickiemu, że lewicowość utożsamia z prorosyjskością i antyNATO-wizmem Piskorskiego („Stosunek do NATO, czy raczej stosunek do Putina to gwóźdź do trumny polskiej pseudo lewicy.”). Czy Michał Nowicki także orzeknie „jestem nazbolem”, gdy policja polityczna zacznie represjonować Falangę, Zadrugę, dzisiejsze ONR? Gdy własną lewicowość tak skąpo się określa można mieć poczucie naprawdę licznego grona sojuszników i współbraci w solidaryzmie. Obawiam się jednak, że podobnych uczuć, jak te Michała, druga strona przez sekundę nawet nie weźmie w rozwagę.

Polska jest generalnie krajem trzeciego świata, od 26 lat rządzonym przez różne frakcje burżuazji kompradorskiej. Narodowej burżuazji specjalnie silnej nie było, by na niej opierać swoje polityczne plany względem rządzenia. Dorzucając do tego położenie geograficzne Polski na osi wschód-zachód i całkiem spory rynek zbytu, nie ma się co dziwić, że Polska jest i była – dawniej i dzisiaj – areną walk różnych interesów nie tylko klasowo-warstwowo-stanowych, ile także tych interesów w wymiarze różnopaństwowym. I tak frakcje polskiej burżuazji kompradorskiej można zaklasyfikować na te proamerykańskie, proniemieckie czy prorosyjskie. Dawniej, przez II wojną światową, było zresztą podobnie: Piłsudski był propruski/proniemiecki, Dmowski był prorosyjski, czy scheda po śmierci Piłsudskiego – była profrancuska. Każda główna frakcja krajowych partii burżuazyjnych lokowała swoją legitymizację poza granicami Polski.

Patrząc na dzisiejszy „rynek polityczny” partii pretendujących do zarządzania zbiorowymi interesami polskiego kapitalizmu – konkurencja jest dość spora. Generalnie opcja proamerykańska osiągnęła przesyt ilościowy już dawno; opcja proniemiecka – w postaci Platformy Obywatelskiej – została niedawno od władzy odsunięta i na razie nic nie wskazuje na odzyskanie przez nią wpływów. Opcji prorosyjskiej nie reprezentował chyba nikt znaczący (może tylko przez 2 lata „Samoobrona” A. Leppera – nie dziwi stąd ilość dawnych działaczy i sympatyków tej partii w „Zmianie”, i mniejszościowe części SLD). PiS zaś lawiruje między opcją proamerykańską a probrytyjską, choć generalnie większych sprzeczności interesów między obiema nie ma. Czy jednak generalny atak burżuazji zachodnich na burżuazję wschodnioeuropejską czyni z tej ostatniej sojuszniczy bastion „lewicowości”? Warto też wziąć pod uwagę, że „chytrość Historii” może w tym wypadku polegać również na tym, że machiawelistyczny PiS – przy szumnym wsparciu przez „prawdziwą lewicę”, solidaryzującą się z represjonowanymi – buduje swoją lewicę („prawdziwą, narodową i patriotyczną”), na podobieństwo PO, która tworzyła swoją ze środowisk „Krytyki Politycznej” i „Kultury Liberalnej”. Czyż to nie „Zmiana” pisze w swej „Deklaracji Ideowej”, że „ZMIANA to siła patriotyczna, bo tylko przez odzyskanie suwerenności przez Polskę i wyzwolenie kraju spod dominacji struktur wielkiego kapitału i imperialistycznych mocarstw możliwa jest poprawa bytu materialnego szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.”? Duża część rządzącego PiS – i jego elektoratu – przyjęłaby jako własne, że „ZMIANA przeciwstawia się polityce likwidacji polskiej wytwórczości oraz prywatyzacji i reprywatyzacji majątku społecznego.”.

Nie ma nic bardziej zdradliwego niż rozsiewanie i podtrzymywanie iluzji – zarówno cudzych, jak i własnych.

P.S.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przegląd prasy, Teksty bieżące. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

24 odpowiedzi na „Owczy pęd „lewicy”

 1. Bartek pisze:

  Wasze zdanie na temat aresztowania Piskorskiego nie ma żadnego znaczenia, ale jednak kompromituje was. Jako proletariaccy rewolucjoniści mieliście obowiązek zaprotestować przeciw represjom dyktatury burżuazji, niezależnie od rozbieżności ideologicznych i politycznych. Te schodzą na drugi plan. Burżuazyjne państwo aresztuje działacza partii antyimperialistycznej i antykapitalistycznej, a wy stwierdzacie – chuj z nim. Dajecie przyzwolenie na takie akcje. Zero solidarności z aresztowanym to cicha zgoda na represyjne działania burżuazyjnego państwa. Wszystko się wam już pomieszało.

  „Bronię Piskorskiego za jego dorobek międzynarodowy. Był w Libii, gdy ta była bombardowana przez kraje NATO. Był na Krymie w czasie referendum gdzie Amerykanie chcieli się dobrać do rosyjskich baz wojskowych. Był w Syrii u Assada, który walczy z fanatykami islamskimi finansowanymi przez NATO. Kiedy więc założona przez niego partia zaczęła robić kampanię przeciwko obecności Polski w NATO i instalacji w Polsce amerykańskich baz wojskowych, to Amerykanie powiedzieli basta. Od jakiegoś czas, ten Piskorski ciągle im się wpierdalał, więc wykorzystując posłuszeństwo polskiego rządu go przymknięto.”

  Tyle Michał Nowicki, który potrafi docenić zaangażowanie Mateusza Piskorskiego w walkę antyimperialistyczną i stanąć w jego obronie.
  Mateusz Piskorski zostanie uwolniony. Sprawa jest dęta i szyta grubymi nićmi. To nie przejdzie. Piskorski będzie wolny.

 2. MOPR pisze:

  Dlaczego lewica polska nie solidaryzuje się z prześladowanymi członkami KPP, a zamiast tego idola znalazła sobie w obozie euroazjatyzmu?

 3. piotr pisze:

  @Bartek

  W czym „Zmiana” i p. Piskorski przejawiają swój – jak twierdzisz – antykapitalizm i antyimperializm? Co takiego robią, by ten swój antykapitalizm i antyimperializm udowodnić? Nie chodzi o słowa i autodeklaracje, bo „talk is cheap”, jak mówią Anglicy.
  A może po prostu mam uwierzyć na słowo, że Piskorski i ska są tak samo antykapitalistyczni, jak przed nim był Ziętek, Gzik i inni związkowi biurokraci, też na „antykapitalistów i antyimperialistów” chrzczeni przez różnych-pożal-się boże trockistów i radykalnych lewicowców? „Zmiana” jest antykapitalistyczna bo ty tak twierdzisz?

 4. Aras pisze:

  Uznawanie, iż „zanikły już podziały na lewicę oraz prawicę” a marksizm jest „przestarzały, archaiczny i nie pasuje do obecnej rzeczywistości” to tylko kalka z polityków „lewicy” burżuazyjnej, którzy w istocie od ponad 40 lat przechylają się coraz bardziej na prawo nie tylko w swoim oportunizmie ale już oficjalnym rewizjonizmie wobec programu konsekwentnej lewicy (nie lewicy drobnomieszczańsko-burżuazyjnej)
  Taki przechył dokonywał się tak w formacji historycznie najbardziej zakorzenionej w ruchu robotniczym czyli w SPD. Potem to samo miało miejsce w innych organizacjach socjaldemokratycznych a nawet komunistycznych (casus Francji jest tu najbardziej wymowny). Zdrobnomieszczanienie organizacji „lewicowych” stało się faktem.
  Rzekomo „nowe inicjatywy lewicowe” takie jak Podemos dokładnie kropka w kropkę głoszą to samo, tj. iż nie ma, co wracać do rzekomo już „martwej teorii marksistowskiej”, że reprezentują ogólnie „całe społeczeństwo” wobec pewnej tylko kliki czy elity ekonomiczno-politycznej.
  Retorycznie czasami takie formacje mogą być „antykapitalistyczne”, ale najczęściej na takiej niby radykalnej retoryce się kończy… „Antykapitalistami” retorycznymi byli też swego czasu bracia Strasser. Działali oni w formacji „socjalistycznej”, z tymże jakże narodowej ;), która w gruncie rzeczy otwarcie była formacją roszczeniowego niemieckiego hurrapatriotycznego drobnomieszczucha, pozbawionego wszelkich skrupułów wobec marksizmu oraz komunizmu, opłakującego straty wojenne Niemiec „rzygającego na takie gówno” zagrażającemu jego „świętej własności prywatnej” czy zamiarom „zostania w przyszłości prywatnym kapitalistą”…
  Przed wojną nacjonaliści polscy, też czasami „retorycznie antykapitalistyczni” wobec „żydowskiemu kapitalizmowi” jednocześnie byli zaprzysięgłymi przeciwnikami „czerwonych międzynarodówek”, komunistów, socjalistów i uzupełniali się z sanacyjnymi bandami w zwalczaniu klasowego oraz rewolucyjnego ruchu robotniczego. Jednocześnie część tych nacjonalistów faktycznie głosiła pogląd, iż „może można byłoby współpracować z Rosją”, ale tłumaczyli to tym, że Rosja jest odizolowana i prędzej czy później będzie „wracać na słuszną drogę rozwoju kapitalistycznego”… Polska burżuazja w końcu przez rewolucję straciła rosyjskie rynki zbytu…
  Współdziałanie z tego typu drobnomieszczańskimi kręgami politycznymi, które starają się w gruncie rzeczy reprezentować interesy polskiego prywatnego włościanina i „niespełnionych polskich Kulczyków”, bojących się faktycznych czerwonych, to właśnie tylko część procesu spychania się „środowisk lewicy” na pozycje dalszego oportunizmu czy też objaw swoistej frustracji jaka w kręgach niby „radykalnej lewicy” ma miejsce… Z braku laku tzw. lewicowi radykałowie w Polsce wracają to starych „wypróbowanych teorii Tomasiewicza” czy „polskiego duginizmu”. Te koncepcje aktywności politycznej „doradców lewicy” to nic innego gwarancja dalszego rozkładu WŁAŚNIE tzw. radykalnej lewicy…

 5. Aras pisze:

  PS…

  PPS w latach rewolucji właśnie była zdominowana przez wewnętrzny konflikt, gdzie górę zaczęli brać działacze jej lewicowego skrzydła, nastawieni na współprace z SDKP (ta druga formacja była do tego mniej afirmatywnie nastawiona). Nie bez powodu właśnie Ci lewicowi działacze tej partii w 1906 roku właściwie pozbyli się Piłsudskiego i s-ki, ze względu na po pierwsze ich chęć ale przekształcenia walk rewolucyjnych na ziemiach polskich w „ogólnonarodowe powstanie” , niechęć do bratania się z rewolucyjnym ruchem rosyjskim, swoistą niesubordynację działań partyjnych bojówek (którymi zwolennicy Piłsudskiego animowali) względem lewicowego kierownictwa PPS. Piłsudski i s-ka od lat zresztą właśnie ewoluowali na prawo… o czym dobrze zdawali sobie endecy z Dmowskim na czele, określający tego typu socjalistów „szlachetnymi socjalistami”, czyli takimi którzy „pojmują interesy polskiego kołtuna oraz drobnomieszczucha” i na których można liczyć, iż właśnie będą starali się tak pokierować nastrojami robotników, by przypadkiem nie chcieli „niszczyć jedności narodowej z polskim burżujem, ziemianinem”…

 6. Bartek pisze:

  „W czym „Zmiana” i p. Piskorski przejawiają swój – jak twierdzisz – antykapitalizm i antyimperializm?”

  W organizowaniu demonstracji i głoszeniu antykapitalistycznych i antyimperialistycznych poglądów. A co chciałeś? Żeby podkładali bomby, organizowali guerille? Może od razu strajk generalny i walki uliczne? Czy to by spełniło twoje oczekiwania i łaskawie przyznałbyś tytuł antykapitalistów i antyimperialistów?

  „Nie chodzi o słowa i autodeklaracje, bo „talk is cheap”, jak mówią Anglicy.”

  Co proponujesz? Mają może porywać politykierów i obdzierać ich ze skóry? Wysadzać banki? Strzelać do kapitalistów?
  Walka z kapitalizmem i imperializmem to walka o serca i umysły, którą prowadzi się słowem. Ideą, nie siłą. Za to Zmiana została zaatakowana przez kompradorski reżim.

 7. piotr pisze:

  @Bartek

  „W organizowaniu demonstracji i głoszeniu antykapitalistycznych i antyimperialistycznych poglądów.”
  Dobre sobie. Antykapitalistyczna demonstracja Piskorskiego i „Zmiany”? Dziwne, że taką sami się nie chwalą (albo zupełnie co innego rozumiemy pod pojęciem „antykapitalizmu”). Głoszenie takowych poglądów? Tak, Ziętek też „głosił”… Rozumiem, że to co zawodowy polityk twierdzi (zwłaszcza polityk na poziomie byłego posła) to dla Bartka jest krynicą prawdy. Dziwne więc, że takiego Ikonowicza nie traktujesz na należnym poziomie. Ikon też jest antykapitalistą i „prawie-komunistą”, jak się patrzy. Tak jak Zbigniew M. Kowalewski podstawiał do ucha B. Ziętkowi sposoby zdobycia serc „lewaków”, tak dziś przy Piskorskim robi to Borys Hass (również jako nadworny filmowiec ZmianaTV). Co zabawne, obaj – ZMK i BH – to „stary dobry Zjednoczony Sekretariat” IV Międzynarodówki. Widać taka funkcja społeczna tego towarzystwa.
  Monarchiści też są antykapitalistami. „Antykapitalizm” jako taki dla marksisty nie jest żadnym wyróżnikiem.
  Mówisz dalej: antyimperializm. Rozumiem, że imperializm=NATO, USA i jego sojusznicy. W tym faktycznie, może i „Zmiana” jest antyimperialistyczna… Nie jest to chyba jednak rozumienie marksistowskie. Całe szczęście, gdy Lenin pisał „Imperializm” to NATO, potęgi militarnej USA itd. nie było.
  Dziwnie się jednak składa, że ten rzekomy antyimperializm Piskorskiego i „Zmiany” ręka w rękę idzie z polityką zagraniczną kapitalistycznej Rosji.
  Jak mówiłem, gadanie nic nie kosztuje. Co jednak poza gadaniem Piskorskiego? „Prezentujemy najnowszą pozycję książkową, opracowaną pod redakcją naukową dr Mateusza Piskorskiego, prezentującą źródłowy Wybór wystąpień i wywiadów ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa. Wydawcą książki jest Oficyna Wydawnicza Aspra. ***Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych było realizatorem grantu, przekazanego przez Międzynarodowy Instytut Nowych Państw w Moskwie, którego w tej kwestii został dotowany przez Fundację Dyplomacji Publicznej im. Aleksandra Gorczakowa.***”. Czyli kto finansuje działania Piskorskiego? „С тем, чтобы интенсифицировать международную деятельность российских НПО и иных отечественных институтов гражданского общества, Президент России Д.А.Медведев поддержал инициативу создания Фонда Горчакова. Хотелось бы подчеркнуть, что наш Фонд является первым и уникальным в современной России механизмом государственно-общественного партнёрства в сфере внешней политики.” Cóz więc dziwić się, że ABW i prokuratura mają uproszczone zadanie?
  Cóż, warto przypomnieć raz jeszcze: Rosja to nie ZSRR.

  „A co chciałeś? Żeby podkładali bomby, organizowali guerille? Może od razu strajk generalny i walki uliczne?”
  Albo jesteś głupi, albo jesteś prowokatorem.

  „Co proponujesz?”
  Nie mam zamiaru doradzać Piskorskiemu, „Zmianie” i ich pożytecznym idiotom-fanboyom jak mają udawać lewicę.

  „Mają może porywać politykierów i obdzierać ich ze skóry? Wysadzać banki? Strzelać do kapitalistów?”
  Albo jesteś głupi, albo jesteś prowokatorem.

  „Za to Zmiana została zaatakowana przez kompradorski reżim.”
  Tak, została zaatakowana. Od setek lat różne grupy aspirujące do władzy i służące różnym sprzecznym interesom skaczą sobie do gardeł. I co w związku z tym? Czemu jedna frakcja sług burżuazji kompradorskiej jest lepsza od innej frakcji – innych sług?

 8. piotr pisze:

  Kolejni bohaterowie dla polskich „antykapitalistycznych i antyimperialistycznych” radykałów:
  https://www.youtube.com/watch?v=x_3YgdZ7DyY

 9. Bartek pisze:

  Zmiana nie jest partią prorosyjską, tylko propolską. Klepiesz bzdury za Gazetą Wyborczą i resztą mediów masowego ściemniania, które urabiają polską opinię publiczną zgodnie z interesami swoich zachodnich panów. One od początku zaatakowały Zmianę. Teraz do ataku przyłączyło się państwo. Nie stanęliście w obronie Zmiany. Gruby błąd. Niezależnie od rozbieżności ideologicznych należało to zrobić. Zmiana nie jest partią komunistyczną, ale realizacja jej programu stanowiłaby dobrą podstawę do dalszej walki o socjalizm. To program minimum, którego realizacja otwiera drogę do programu maksimum. Zmiana nie jest organizacją marksistowską, ale jest organizacją prosocjalistyczną, stąd krytyczne poparcie dla niej. Wy ją po sekciarsku atakujecie stając w jednym szeregu z burżuazyjnymi partiami, mediami i państwem. Wasza sprawa, pal was licho.
  Nie stanęliście też w obronie działaczy KPP.
  Tacy z was komuniści? Wstyd. Daliście dupy. Władza Rad potrafiła się znaleźć: „Redakcja portalu „Władza Rad” wyraża całkowitą i bezwarunkową solidarność ze skazanymi działaczami KPP.”
  http://www.1917.net.pl/node/21527

 10. piotr pisze:

  @Bartek

  BINGO! „Zmiana nie jest partią prorosyjską, tylko propolską.” Widać, że trzeba było wiele za język pociągać, byś wreszcie uchylił rąbka… I przestał wmawiać na lewo i prawo – niczym komisarz polityczny właśnie choćby z „Gazety Wyborczej”, tyle że a rebour – dzieci w brzuch.
  Ze mnie jest taki marksista, że generalnie nie interesują mnie partie pronarodowe – ani prorosyjskie, proniemieckie, proeskimoskie, ani tym bardziej propolskie. Interesują mnie bowiem tylko kryteria klasowe, a nie kryteria narodowe. Interesują mnie partie prorobotnicze, i takowi też działacze.
  Inni „propolscy” działacze w konflikcie z „propolskim” rządem też nie będą zwracać mojej uwagi, chyba, że kolejni „lewicowcy” będą obronę tych „propolaków” stawiać jako rację stanu i papierek lakmusowy lewicowości.

  „Daliście dupy.”
  Twoje preferencje i formy aktywności również nic mnie nie interesują, więc następnym razem zachowaj je dla siebie.

 11. Bartek pisze:

  „Interesują mnie bowiem tylko kryteria klasowe, a nie kryteria narodowe.”

  W takim razie Marks to jakiś nacjonalista, bo popierał polskie dążenia narodowowyzwoleńcze, chociaż na ich czele nie stała klasa robotnicza tylko polska szlachta. Nie dążyła do rewolucji społecznej, dyktatury proletariatu, socjalizmu, a jednak popierał jej walkę. Jesteś bardziej „marksistowski” od nacjonalisty Marksa. Dziś zrobiłbyś z niego faszystę, albo putinowca.

  „Interesują mnie partie prorobotnicze, i takowi też działacze.”

  Ani słówkiem nie wspomnieliście o represjach w stosunku do Komunistycznej Partii Polski. Burżuazyjny sąd skazuje czterech działaczy za „propagowanie ustroju totalitarnego” a wy nic. Zero reakcji. Zero wsparcia. Zero solidarności.

 12. piotr pisze:

  @Bartek

  O ile wiem, to obecnie Polska nie jest pod zaborami a szlachta polska nie dąży do przywrócenia państwowości. Więc jaki sens ma to porównanie? Że niby „Zmiana” to kolektywny Romuald Traugutt?
  Nic też nie wiem, by w 1863 roku na terytorium zamieszkanym przez ludność polską istniała zorganizowana klasa robotnicza, którą Marks mógłby poprzeć zamiast szlachty.

  Jeśli dostanę uzasadnienie wyroku to z chęcią zajmę się pomocą prawną dla KPP-owców, mimo dzielących nas różnic. Możesz im to przekazać. Pomoc prawna będzie znaczyć znacznie więcej niż internetowe napinki.
  Wiesz już, że nie mam zwyczaju wyrażać poparcia, protestu, solidarności w sprawach, o których nie wiem nic innego jak z tzw. „faktów medialnych”.

 13. Bartek pisze:

  Minęło sporo czasu, ale także wtedy Marks mógłby stwierdzić „Interesują mnie tylko kryteria klasowe, a nie kryteria narodowe.” i olać narodowowyzwoleńcze dążenia polskich klas posiadających. Tego nie zrobił. Wiedział, że polski ruch narodowowyzwoleńczy osłabi bastion ówczesnej reakcji – carską Rosję – co będzie krokiem do rewolucji społecznej. Dziś w bastion światowej reakcji – USA – uderza Zmiana, która jest próbą utworzenia ruchu antyimperialistycznego i antykapitalistycznego. Stąd krytyczne poparcie dla Zmiany, przy wszystkich zastrzeżeniach.

 14. piotr pisze:

  @Bartek

  Gratuluję dobrego samopoczucia (albo też poczucia humoru) względem powszechno-dziejowej roli partii „Zmiana”. Upadek imperiów jest tuz za rogiem! Ufff.

 15. „Jeśli dostanę uzasadnienie wyroku to z chęcią zajmę się pomocą prawną dla KPP-owców”

  Co za typ, represjonują komunistów a ten udaje ślepego i czeka na kwit od prokuratora, pewnie wręczony przez osobistego kuriera z MSW.
  http://www.rp.pl/Polityka/304309995-Smutny-1-maja-dla-polskich-komunistow.html

 16. Bartek pisze:

  „Upadek imperiów jest tuz za rogiem! Ufff.”

  Tuż za rogiem to jest światowa rewolucja proletariacka. GSR już nad tym pracuje.

 17. Gromady Ludu Polskiego pisze:

  „O ile wiem, to obecnie Polska nie jest pod zaborami”.

  Dzisiejsza Polska jest pod zaborami imperialistycznej UE i NATO, współczesnego Świętego Przymierza. Jako państwo niepodległe jest nie mniejszym fantomem niż wtedy.

  „Nic też nie wiem, by w 1863 roku na terytorium zamieszkanym przez ludność polską istniała zorganizowana klasa robotnicza, którą Marks mógłby poprzeć zamiast szlachty”.

  Obecnie też nie ma zorganizowanej klasy robotniczej, a szlachta polska nie była bardziej godna poparcia niż dziś represjonowani polscy anty-NATOwcy (nie antykomuniści).

 18. piotr pisze:

  @O tempora, o mores!

  Dobrze, że tobie zamiast oficjalnych dokumentów sądowych, do których można (i należy) odnieść się w sprawie apelacyjnej (obrończej) wystarczy artykulik z burżuazyjnej gadzinówki „Rzeczpospolita”.

 19. piotr pisze:

  @Gromady Ludu Polskiego

  Ach ten zaściankowy, „polski” punkt widzenia. Jeśli głównym czynnikiem zaborczym jest „imperialistyczne UE i NATO, współczesne Święte Przymierza”, to trzeba głosić, że ŻADEN kraj na świecie i ŻADEN kraj w Europie nie jest niepodległy. A gdzie sie podziało zniewolenie kapitalizmem? Gdzie kajdany ze strony tzw. „wolnego rynku”?

  Od czasów prawdziwych Gromad nastąpił widać umysłowy regres. „Dzisiejsza Polska jest pod zaborami”… Zapytam Kruczkowskim – jaka Polska? Czyja?

 20. Bartek pisze:

  Po kontrrewolucji 1989 roku Polska jest półkolonią Zachodu i ratlerkiem imperializmu przeciw Rosji. W 1989 roku zaczął się czwarty rozbiór Polski. Polska to dziś folwark należący do zachodnich panów, na którym Polacy są parobkami i ekonomami. Gospodarzami we własnym kraju już nie jesteśmy. Polska została rozszarpana przez imperializm. Została nam flaga i hymn. Możemy sobie nią pomachać i zaśpiewać z okazji jakiejś uroczystości państwowej, albo meczu piłkarskiego. Możemy też wybrać parlament i prezydenta spośród kompradorskich partii, które pełnią rolę imperialistycznej agentury. Wybór nie ma znaczenia, nic nie zmienia, kurs polityczny i społeczno-gospodarczy zawsze ten sam, z groszowymi ochłapami dla narodu – politycznego mięsa armatniego.
  „Zmiana” to alternatywa dla tych wszystkich pachołków Zachodu. „Zmiana” łączy hasła narodowe ze społecznymi, antyimperialistyczne z antykapitalistycznymi. Podejmuje walkę z imperialistycznym drenażem Polski, o odzyskanie suwerenności ekonomicznej i politycznej Polski. Dlatego została zaatakowana przez kompradorskie państwo. Beneficjenci imperialistycznego rozbioru Polski zniszczą każdego kto podniesie sztandar wyzwolenia narodu.

  http://www.nowakonfederacja.pl/renta-neokolonialna-czyli-ile-jeszcze-polak-zaplaci/

  Autor pisze: „Antidotum na opisaną tu sytuację jest jasne: to repolonizacja gospodarki.”
  Z tym wnioskiem autora nie zgadzamy się. Dla nas antidotum jest renacjonalizacja gospodarki, a nie jej repolonizacja.
  Poza tym artykuł to świetny opis sytuacji Polski po kontrrewolucji 1989 roku. Sprawa wyzwolenia narodowego i społecznego stała się znów aktualna.

 21. Jarek A pisze:

  poprzez jakis link tu trafiłem i musze przyznac, ze ogarnął mnie smutek. Tu sie nic nie zmienilo od wielu, wielu lat :-(. Czas sie zatrzymał. Ten sam poziom sekciarstwa ale i kłamstw pisanych także pod adresem mojej osoby, który jakoby czciłem jakis Ikonowiczów czy innych Zietków :-). Papier wytrzymuje wiele, a monitor jeszcze więcej. Wiec sobie piszcie… na Berdyczów :-). O ile w Nowej Lewicy, byłem członkiem rzeczywistym, ograniczajacym się jednak w swej działalności do publicystyki w gazecie, którą prowadziłem, o tyle w PPP byłem członkiem całkowicie formalnym zainteresowanym wyłącznie współredagowaniem lewicowego tygodnika. Zapisanie sie do PPP było tego warunkiem. Z tego tez zresztą powodu przez Zietka zostałem wywalony. Niestety nie z PPP, ale z gazety. Ani w jednej gazecie, ani w drugiej nigdy nie napisałem żadnego tekstu chwalącego te postacie. Nigdy tez w żadnej z tych partii nie pełniłem żadnych funkcji. W Trybunie Robotniczej nie popełniłem żadnego tekstu o PPP, oprócz zlecenia od naczelnego, by napisac reportaz z jakiejs demonstracji. Ale BB wie lepiej ;-). Teraz jestem w Zmianie. Tu jestem wiceprzewodniczącym… i cokolwiek bym powiedzial albo napisał to pewnie mam bożyszcze nowe, Piskorskiego? 😉 No cóż, te brednie pisane sa ze złej woli, więc nie będę rozwijał i schodził na poziom dyskusji z pomówieniami.
  Bardziej smuci mnie to, ze tzw. „marksiści” nic nie rozumieją z materializmu historycznego. Nic a nic. Ręce opadają. Typowy przykład teorii (którą być może Amisze nawet ładnie opiszą i przedstawią), ale która jest nic nie warta, gdy nigdy nie próbowało się jej wdrożyć w praktyce i nie ma się o tym nawet bladego pojecia. Dla mnie zawsze wiarygodność takich teoretyków była zerowa. Nie tylko dla mnie. Zadziwiająca jest tez ta nienawiść, te żałosne złośliwości wobec wszystkie go co nie jest GSR i tym GSR-em nawet nie zamierza być. Uchowaj Leninie! Lenin zresztą też nie miałby z Wami o czym rozmawiać. Gdybyście żyli w tamtych czasach to wielu jego decyzji byście nie zrozumieli, a moze nazwali nawet reakcyjnymi? Oj nie rozwijacie sie.

 22. Antonio das Mortes pisze:

  KAŻDEMU WEDŁUG ZASŁUG

  Jarku, wierzę ci, ale moja baba – bynajmniej. Pisałeś o tym nie raz – wciąż przed oczami mam naszą korespondencję. Nie muszę nawet grzebać w kompie. Ale to tylko Twoje słowa. Kto chce ten w nie wierzy. Za swoje wybory i błędy trzeba czasem płacić. Zawsze byłeś – że tak powiem – gdzie trzeba. Dziwisz, że teraz za to płacisz?
  Ale przecież nie tak jak Zbigniew Marcin Kowalewski – każdemu według zasług.

  Nie powiesz chyba, że nie byłeś członkiem Nowej Lewicy Piotra Ikonowicza, skoro mówisz, że „byłem członkiem rzeczywistym, ograniczającym się jednak w swej działalności do publicystyki w gazecie”.
  Nie powiesz też, że nie byłeś członkiem Polskiej Partii Pracy Bogusława Ziętka, choćby „członkiem całkowicie formalnym zainteresowanym wyłącznie współredagowaniem lewicowego tygodnika”.
  Co więcej i teraz potwierdzasz, że jesteś członkiem „Zmiany” Mateusza Piskorskiego. Znów się z Tobą zgodzę, że większym. Wicek nie może być przecież mniejszym.

  I jak zwykły chuj próbujesz nas załatwić leniwym parasolem? Wysil się, chłopie.
  Drugiemu wickowi – temu od konserwatyzmu – nawet do pięt nie dorastasz. I jeszcze ten Pierwszy, co siedzi w pierdlu…
  Może jeszcze powiesz, że w tym towarzystwie to ty karty rozdajesz?
  Pewnie wiesz w co grasz, skoro naszą grę w tri miga przejrzałeś – marksizm mając w małym palcu?
  Mi to w zupełności wystarczy.
  A tobie wciąż mało?

 23. Jarek A pisze:

  No byłem członkiem wielu rzeczy. Do 1981 harcerstwa. Potem ZSMP. Potem do 89 NZS, Potem długo nic i od 2003 NL, Potem od 2006 PPP, potem PPS, RSS i teraz Zmiany. I jest to jak do tej pory najlepszy wybór, bo najdalszy od sekciarzy i oszołomów. I byc moze bede jeszcze w wielu innych. No ale co z tego? Po co te całe brednie?
  Nie wiem do jakich piet sam dorastasz i jakim chujem jestes, bo nie wiem ktoś zacz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *